poniedziałek, 18 marca 2019

Melodyjne szumy Klausa Schulze / Rock i tajemnica obecności [Steve Hillage] – artykuły w magazynie „Jazz. RiP” z VII-VIII 1977 r.


Tekst przedstawiający sylwetkę i twórczość Klausa Schulze (ur. 1947 r.) niemieckiego kompozytora, perkusisty i wirtuoza syntezatorów, a także jednego z kilku głównych twórców szkoły berlińskiej w muzyce elektronicznej przygotował Roman Rogowiecki. Była to pierwsza szersza prezentacja, tego artysty na łamach polskiej prasy muzycznej i jedna z nielicznych do chwili obecnej. Przed rozpoczęciem działalności solowej Schulze współpracowal z grupami: Tangerine Dream i Ash Ra Tempel.

Z kolei tekst Wiesława Weissa pt.: „Rock i tajemnica obecności” był pierwszym większym opracowaniem prezentującym sylwetkę i dorobek artystyczny Steve’a Hillaga (ur. 1951 r.), brytyjskiego gitarzysty i kompozytora znanego wcześniej ze współpracy m.in. z grupami: Arzchael i Gong. Tekst powstał w okresie największych sukcesów solowych tego artysty tuż po wydaniu ocenianych wysoko do dzisiaj albumów: „Fish Rising” (1975) i „L” (1976).

czwartek, 7 marca 2019

Walek Dzedzej – artykuł w magazynie „Jazz” z VII-VIII 1977 r.

Tę notkę biograficzno-artystyczną Walka Dzedzeja przygotował nieżyjący już Marek Jackowski, wówczas dziennikarz muzyczny, a potem lider znanego polskiego zespołu Maanam.

Walek Dzedzej to pseudonim artystyczny Lesława (Leszka) „Cyrila” Danickiego (1953-2006) polskiego muzyka ulicznego, uważanego za jednego z twórców autentycznego polskiego folku i poetę, nazywanego w latach 70. XX w. polskim Bobem Dylanem. Jego historyczna rola polegała też na tym, że zorganizował grupę muzyczną Walek Dzedzej Pank Bend uważaną za pierwszy polski zespół punkowy.

To jeden z nielicznych tekstów poświęcony temu wykonawcy, a może nawet jedyny - oczywiście w prasie muzycznej okresu PRL. Nie nagrał on też i nie wydał w PRL żadnej płyty, stąd jego muzyka jest znana tylko dzięki przekazom słownym i nielicznym prywatnym taśmom na kasetach magnetofonowych na jakich został nagrany przez przypadkowych słuchaczy. Niektórych z jego nagrań można posłuchać w Internecie - jak się dobrze poszuka.