Celem tego bloga jest przypomnienie niektórych bardziej wartościowych artykułów i notatek o muzyce popularnej drukowanych w prasie muzycznej PRL.
wtorek, 18 października 2022
Notki o Kris Kristofferson i Metro w magazynie „Jazz. Rytm i Piosenka” z VI 1972 r.
Kris (Kristoffer) Kristofferson to wszechstronny artysta, bo jest aktorem a zarazem kompozytorem i autorem tekstów muzyki folk i country. Top obecnie już też bardzo stary człowiek, bo urodził się 1 1936 r., stąd ma obecnie już 86 lat. W ciągu swej długiej kariery wydał kilkadziesiąt albumów z których te najlepiej oceniane przez fanów i krytykę pochodzą z początku i końca jego kariery. Wśród pierwszych jego płyt za najlepsze uchodzą: debiutancki „Kristofferson” (1970), „The Silver Tongued Devil and I” (1971), „Border Lord” (1972) i „Jesus Was a Capricorn” (1972. Marek Wiernik opisał jego karierę jedynie do czasu tych dwóch pierwszych płyt. Przypuszczalnie to pierwszy opis twórczości tego artysty w polskiej prasie muzycznej.
Węgierski zespół rockowy Metro (właściwie Metró) działał na przełomie lat 60. i 70 XX w. Grupa miała wielkie trudności w nagrywaniu płyt z powodu prześladowania ze strony węgierskiego systemu komunistycznego. Pomimo tego zespół Metró wydał tylko jeden album „Metro” (1969) i odniósł sukces komercyjny dzięki czemu pojawił się nawet w węgierskiej telewizji. Ostatecznie grupa rozpadła się w 1972 r. z powodu utrudnień w promocji jej muzyki ze strony władz komunistycznych. Niektórzy członkowie Metró weszli potem do innych grup węgierskich: hard rockowego Taurus i jazz-rockowego Locomotiv GT, a lider zespołu Zorán Sztevanovity rozpoczął udaną karierę solową.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
-
Ten blog będzie prezentował wybrane wycinki z prasy muzycznej wydawanej w Polsce w okresie PRL. Najczęściej same wycinki, ale niekiedy te...
-
Brytyjski zespół Soft Machine w swej pierwotnej postaci był grupą grającą rock progresywny w stylu szkoły Canterbury, której był jednym z ...